Driver Güncelleme Nasıl Yapılır?

Driver Güncelleme Nasıl Yapılır, sorusunun birden çok cevabı bulunmaktadır. Bilgisayar sistemleri Anakart, Ekran kartı, RAM, işlemci ve harddisk gibi donanımlardan oluşmaktadır. Sistemin stabil bir şekilde görevini yerine getirebilmesi için donanımların ihtiyaç duyduğu programların güncel olması önemlidir. Donanımlar için gerekli olan Driver’lar güncel olduğu takdirde sistemden %100 performans alınabilmektedir. Driver Güncelleme işlemi yapılmadığı takdirde, ekran kartı gibi donanımlar en yüksek performanslarına ulaşamayacaklardır.

Driver Güncelleme Programı

Driver Güncelleme işlemi için kullanabileceğiniz programların başında Driver Booster programı gelmektedir. Driver Booster programı ile otomatik ve sorunsuz şekilde Driver Güncellemesi yapabilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıdan ilgili programı kolay şekilde indirebilirsiniz. Programı indirdikten sonra kurulumu gerçekleştirin ve “Tara” butonuna tıklayın. Tarama işlemi bittiğinde Güncel olmayan Driver’lar bulunacaktır. “Güncelle” butonuna basarak tüm driverlarınızı sorunsuz şekilde güncelleyebilirsiniz.

Driver Booster programı ücretli bir yazılımdır. Ücretsiz versiyonu çok verimli çalışmamaktadır. Bu yüzden de bu programın ücretsiz ve alt sürümlerini indirebilir yada içeriğimizin devamındaki manuel güncelleme işlemlerini takip edebilirsiniz.

Driver Booster İndir

Ekran Kartı Driver Güncelleme
Ekran Kartı Driver Güncelleme

Ekran Kartı Driver Güncelleme

Ekran Kartları diğer donanımlara oranla daha kritik donanımlar olduğu için Ekran Kartlarında güncelleme işlemini manuel bir şekilde yapmalısınız. Yine Anakart gibi donanımlarınızı da manuel olarak güncelleyebilirsiniz. Ekran Kartınızın modelini üstteki resimde de yer alan “Aygıt Yöneticisi” bölümünden öğrenebilirsiniz.

Yeni nesil ekran kartlarında güncelleme işleminin manuel şekilde yapılması gereklidir. Yine AMD veya Intel tabanlı ekran kartları için gerekli olan yazılımlarda manuel güncellemelerle bilgisayarınıza yüklenmektedir. Driver Booster veya benzeri programlarla yaptığınız güncelleme işlemlerinde bu ekran kartlarının Kontrol Paneli programları yüklenmemektedir.

Eğer ilgili donanım hiç yüklü değilse, Aygıt Yöneticisi bölümünde ekran kartının adını görüntüleyemeyebilirsiniz. Bu noktada yapmanız gereken ise Speccy ve HWMonitor gibi programları indirmektir. İlgili programları indirdikten sonra ekran kartınızın modelini kolay şekilde öğrenebilirsiniz.

Anakart Driver Güncelleme
Anakart Driver Güncelleme

Anakart Driver Güncelleme

Örneğin, Asus M5A97 model bir anakarta sahipseniz, Asus resmi web sitesine girdiğinizde arama kısmına anakartınızın modelini yazarak anakartınızın güncel sürücü dosyalarını indirip bunların kurulumlarını gerçekleştirebilirsiniz.

Anakart modelini yazdıktan sonra “Sürücüler ve Araçlar” sekmesine gelin ve işletim sisteminizi seçin. Windows 10 64 Bit gibi bir seçim yaptığınızda ilgili web sitesinden aşağıdaki dosyaları indirebilirsiniz.

  • BIOS
  • LAN
  • Audio
  • USB

Ses kartında sorun yaşıyorsanız da anakartınızı manuel olarak güncellemek sorunlarınızı çözecektir. Yine bazı ekran kartı modellerinde Driver Booster ile güncelleme yapmak sorunlara sebep olabilmektedir. Program yerine AMD veya Nvidia gibi web sitelerinden ekran kartınızın modelini yazarak manuel olarak driver güncellemesi yapabilirsiniz.

Anakartınızın modelini öğrenmek içinde Speccy programını kullanabilirsiniz.

En iyi Driver Güncelleme Programı

Driver Booster programı en iyi programların başında gelmektedir. DriverPack Solution programı da işinizi görebilecek bir programdır. Diğer programlara örnek vermek gerekirse;

  • Free Driver Scout
  • Snappy Driver Installer
  • DriverTalent
  • DriverMax
  • DriversCloud

Windows 10 Driver Güncelleme

Windows 10 işletim sistemi birçok Driver dosyasını içerisinde barındırdığı için bu işletim sisteminde güncelleme işlemi de oldukça kolaydır. Windows 10 kullanıyorsanız yukarıda anlattığımız şekilde bu işlemi manuel şekilde bile yapabilirsiniz. Manuel güncelleme işlemi çok daha etkili ve sorunsuz bir işlemdir.

Chrome Öğeyi Denetle konumuza da ilgili bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın