Danimarka Asgari Ücret – 2022 Şanslı İnsanların Ülkesi!

Bedava İnternet

Danimarka Asgari Ücret konusunu inceleyeceğimiz bu yazımızda sadece bu konuyu değil aynı zamanda Danimarka Ev Kiraları ve Araba Fiyatları gibi konulara da değineceğiz. Danimarka’da aylık asgari ücret 10300 Danimarka kronu olsa da ülkede yasal bir asgari ücretlendirme bulunmamaktadır. Bu tutar ise en alt taban olmakla birlikte Danimarkalılar ortalama 15 bin ila 35 bin Kron arasında kazanç sağlamaktadır.

Danimarka’da işçiler için asgari ücret oranları toplu iş sözleşmeleri ile belirlenmektedir. Bunun yanında işçilerin maaşında işçilerin yaşı, deneyimi, işin yapısı da son derece önemlidir.

Danimarka, refah seviyesi yüksek ve çağdaş ülkeler arasında yer alan Avrupa’nın önemli ülkelerindendir. Burada yaşayan vatandaşların maaş imkanları birçok ülkeye oranla iyi seviyededir. Kuzey Avrupa ülkeleri arasında yer alan Danimarka aynı zamanda Avrupa Birliğinde de yer almaktadır. Danimarka’nın resmi para birimi ise Danimarka Kronudur.

1 Kron yaklaşık olarak 1,77 Türk Lirasıdır.

Danimarka Aylık Kazanç TablosuPin
Danimarka Aylık Kazanç Tablosu

Danimarka Asgari Ücret 2022 ✔

Refah seviyesinin yüksek olması, savaşların olduğu coğrafyadan uzak olması sebebiyle birçok Türk’ünde yaşadığı bir ülke olan Danimarka’da Asgari Ücret konusu merak edildiği için bu konuyu kaleme aldık.

Çalışma disiplinin yüksek olduğu ülkede işçiler haftada 33 saat çalışmaktadır. Danimarka Asgari Ücret aylık periyotta ise 10300 Danimarka kronu yani 1384 Euro’dur.

Türkiye’de ise haftalık çalışma saati 40 saatin üzerindedir.

Danimarka En Düşük Ücret – Aylık10300 Kron
Danimarka Ortalama Ücret – Aylık40600 Kron
Danimarka En Yüksek Ücret – Aylık181000 Kron
Danimarka Asgari ÜcretPin
Danimarka Asgari Ücret

Danimarka Nasıl bir Ülke?

Yüz ölçümü 42.993 KM olan Danimarka en küçük İskandinav ülkesi olmakla birlikte ülkenin kökleri Vikinglere dayanmaktadır. Danimarka’nın tek sınır komşusu Almanya olmakla birlikte İsveç ile yarısı denizin üzerinde, yarısı ise denizin altında olan bir tünel ile bağlantısı bulunmaktadır. Bu köprü sayesinde Danimarka, İskandinavya ile Avrupa arasındaki geçişte önemli bir konuma sahiptir.

Danimarka en eski krallık olmakla birlikte Danimarka Bayrağı da en eski bayrak olma ünvanlına sahiptir. Diğer yandan, Danimarka Krallığı ve Danimarka arasında fark bulunmaktadır. Grönland ve Faroe Adaları Danimarka Krallığına bağlı toprak parçalarının başında gelmektedir.

***

Grönland ve Faroe Adalarının da dahil olmasıyla birlikte Danimarka Krallığının yüzölçümü 2 milyon metre karenin üzerindedir.

***

Adalarla birbirine bağlı bir ülke olan Danimarka’nın hangi konumunda olursanız olun denizden en fazla 52 KM uzaklaşabilmektesiniz.

***

İstanbul’dan Danimarka’nın Kopenhag kentine aktarmasız bir şekilde uçak seyahati olmakla birlikte bu yolculuk yaklaşık olarak 3.5 saat sürmektedir.

***

Danimarka ile ülkemiz arasında 1 saatlik bir fark bulunmaktadır.

Danimarka Mutluluk EndeksiPin
Danimarka Mutluluk Endeksi

Danimarka üst üste 3 kez dünyanın en mutlu ülkesi seçilmiştir. Bu yüzden de refah düzeyi yüksek ve dünyanın en güvenli ülkeleri arasında yer almaktadır.

***

Danimarka’da çelik kapı kullanımı oldukça az olmakla birlikte suç oranı da oldukça düşüktür.

***

Danimarka’da vergiler oldukça yüksektir, hatta bu alanda ilk 5 ülke arasında yer almaktadır. Bu yüzden de Danimarka’da yolsuzluk oranı oldukça düşüktür.

***

18 yaşına gelene kadar her Danimarka vatandaşına 1000 kron aylık yardım yapılmaktadır.

***

Danimarka’nın toplam nüfusunun %85.8’i Danimarkalı, %1,2’si Türk, %13’ü ise diğer gruplardan oluşmaktadır. Danimarka’nın %8’i ateist, %5’i Müslüman, kanalı ise Hristiyan’dır.

***

Danimarka pasaportu dünyanın en güçlü 4. pasaportuna sahiptir. Danca, İngilizce ve Almanca dilleri ülkede oldukça yaygındır.

***

Danimarka’nın yer altı kaynakları çok gelişmiş değildir bu yüzden de Avrupa’ya entegre olabilmek adına nüfus büyük oranda İngilizce konuşabilmektedir.

Danimarka Ev Kiraları 🎁

Danimarka ev kiraları ilk bakışta insanlara yüksek gibi gelebilir. Ancak ülkenin maaşları son derece yüksek olduğundan bu durum çok fazla göze çarpmaz. Bunun yanında ülkede kirada oturan kişi sayısı da oldukça azdır. Danimarka’da insanların ev sahibi olması son derece kolaydır.

Danimarka’ya yeni gidecek olanlar için stüdyo daireler yaklaşık 6000 kron civarındadır. Şehir merkezinden daha uzakta olan yerlerde ise kiralar 4000 kron seviyesindedir. Üç odalı daha geniş evlerin kiraları ise şehir merkezlerinde 11000 krondan başlamaktadır. Şehirden uzakta bulunan evlerin kiraları ise 8500 kron civarındadır. Ülkedeki ev kiraları Danimarka asgari ücret ile kıyaslandığında oldukça uygundur.

Danimarka Araba Fiyatları ❤

Danimarka araba fiyatları da merak edilen konuların başındadır. Ülkede benzinin litre fiyatı yaklaşık olarak 10 Danimarka Kronudur. Araba fiyatlarının uygun olduğu ülkede sıfır bir Toyota Corolla yaklaşık olarak 250.000 Danimarka Kronuna, bu da yaklaşık olarak 15 aylık maaşa tekabül etmektedir.

Ülkede toplu taşıma ve özel taksi kullanım oranı da oldukça yüksektir.

Danimarka’da Asgari Ücret Kaç TL? 🤣

Ülkemizdeki birçok kişi için Danimarka Asgari Ücretin TL karşılığı önemli konular arasındadır. Ülkedeki aylık asgari ücret yaklaşık 25.000 TL‘ye tekabül etmektedir.

Danimarka’da Maaşlar Ne Kadar? 😁

Danimarka’da en çok kazandıran meslekleri sizlere aşağıda sıraladık;

  • Mühendislik
  • Avukatlık
  • Doktorluk.

Ülkedeki emekli maaşının alt seviyesi ise 6160 Krondur. Emekli maaşını belirleyen faktörlerin başında çalışma süresi ve katkı payı gelmektedir. Danimarka’da bankacılık, avukatlık, doktorluk, mühendislik gibi mesleklerden emekli olan vatandaşlar daha yüksek maaştan emekli olur. Danimarka’da işsizlik maaşı ise 19322 Danimarka kronu olarak belirlenmiştir. Burada işsizlik maaşı insanların eğitim düzeyi, kişinin yaşı ve çocuk sayısına bağlı olarak değişiklik gösterir.

YouTube video

Danimarka’da 1 Ekmek Ne Kadar? 👌

Danimarka’da ekmek fiyatları 1,15 Euro iken, 1 kilo elma 2,50 Euro, 1 kilo beyaz et 8 Euro, 1 kilo muz 2,35 Euro şeklinde belirlenmiştir.

Doğukan KOZBA

KOZBA genellikle arama hacmi olan yani insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir içerik üreticisidir. Sakarya Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan KOZBA, tam zamanlı SEO uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.

“Danimarka Asgari Ücret – 2022 Şanslı İnsanların Ülkesi!” üzerine 7 yorum

Yorum yapın

1