cPanel PHP Sürümü Değiştirme – 2023 – (En Detaylı Anlatım)

CSA Digital

cPanel’de PHP Sürümü değiştirme işlemi nasıl yapılır, WordPress’e en uygun PHP Sürümü kaçtır, gibi soruların cevaplarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Bazı Web Hosting firmalarında Hosting, Reseller gibi barındırma hizmetlerini satın aldığınızda açılan hesap default olarak “PHP 5.6” olabilmektedir. Diğer senaryoda da yazılımınız “PHP 7.2” gibi sürümlere uygunsa cPanel PHP Sürümü Değiştirme yapmalısınız.

cPanel PHP Sürümü Değiştirme - 2023Pin
cPanel PHP Sürümü Değiştirme – 2023

PHP versiyonu nasıl öğrenilir?

cPanel’e giriş yaptıktan sonra (genellikle 2083 portudur) “Search Tools” alanında veya mevcut panelde “PHP Selector” uygulamasını açmanız yeterlidir. Resimden de gördüğünüz gibi bizim kullandığımız sürüm 7.4’tür.

cPanel PHP Sürümü Değiştirme - PHP SelectorPin
cPanel PHP Sürümü Değiştirme – PHP Selector

PHP sürümü nasıl değiştirilir?

cPanel PHP Sürümü değiştirmek için ilgili alanda görseldeki gibi bir tıklama yapmanız ardından da kullanacağınız sürümü seçmeniz yeterlidir. Bu işlemin ardından da “Set as Current” butonuna basmanız yeterlidir.

PHP sürümü kaç olmalı?

PHP Sürümünün kaç olacağı tamamen sizin kullandığınız yazılıma bağlıdır. Şuanda WordPress’te birçok tema ve eklentinin PHP 7.4 desteği bulunsa da bazı eski tema ve eklentilerin PHP 7.2 ve 7.3’te çalışması gerekmektedir. Diğer yandan, PHP 5.6 gibi sürümler kullanmaktansa yazılımı geliştirmenizi tavsiye ederiz.

WordPress PHP sürümü kaç olmalı

WordPress’te PHP sürümünün kaç olacağı ciddi anlamda tartışılan bir konudur. Ben uzun zamandır WordPress’te 7.4 sürümünü kullanmaktayım. Bazı uzmanlar PHP 8.1 kullanılması taraftarı olsa da WordPress’in popüler birçok tema ve eklentisi bu sürümü maalesef karşılamamaktadır.

Özellikle cPanel tercih edilen sunucularda 8.1’i hala daha tavsiye etmemekteyiz.

WordPress PHP Sürümü ÖğrenmePin
WordPress PHP Sürümü Öğrenme

Wordpress PHP Sürümü Öğrenme

WordPress’te PHP Sürümünü öğrenmek için birçok farklı taktik bulunmaktadır. En kolay yöntem ise; WordPress’te yer alan “Site Sağlığı” alanıdır. WordPress’te;

  • Ayarlar,
  • Site Sağlığı bölümüne geldikten sonra,
  • Bilgi sekmesine geçmeniz durumunda görseldeki gibi PHP sürümünü kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Mod Security Nedir içeriğimizin de ilginizi çekeceğini düşünmekteyiz.

Yorum yapın

1