Blog Nasıl Açılır? 2021

Blog Nasıl Açılır, sorusuna cevap vermeden önce açacağınız blogun ücretli mi yoksa ücretsiz mi olacağına karar vermelisiniz. Örneğin, Blogger ve WordPress.com üzerinden ücretsiz ve kolay bir şekilde blog açabilirsiniz. Eğer profesyonel bir blog açmak istiyorsanız da yine WordPress yazılımını kullanarak Blog sahibi olabilirsiniz.

Ücretsiz Blog Nasıl Açılır?

Ücretsiz Blog Nasıl Açılır, sorusuna yanıt verecek olursak, ücretsiz blog açmak için WordPress.com bağlantısını takip edin. İlgili siteye geldiğinizde “Sitenizi Kurmaya Başlayın” butonu ile karşılaşacaksınız. Bu bağlantıya tıkladıktan sonra WordPress’e kayıt olarak kolay bir şekilde ücretsiz blog sahibi olabilirsiniz. Yine benzer işlem Blogger servisinde de mevcuttur. İlgili bağlantıyı takip ettikten sonra “Blogunuzu Oluşturun” butonuna tıklayarak benzer işlemleri yaparak blog sahibi olabilirsiniz.

Ücretsiz bloglarda domain yani alan adımı seçimini siz yapamazsınız. Ücretsiz servislerde en iyi ihtimalle kozba.blogger.com veya kozba.wordpress.com gibi alan adlarına sahip olabilirsiniz. Eğer benzersiz bir alan adı kullanmak istiyorsanız yani, web sitemizin alan adı olan kozba.org gibi bir alan adı kullanmak için yıllık domain ücretini ödemek zorundasınız.

Nasıl Blog Açılır?

Ücretli bir blog açmak istiyorsanız ve bu kavramlardan tamamen uzaksanız öncelikle Alan Adı ve Hosting kavramlarını öğrenmelisiniz. Ücretli bir blog açmak istiyorsanız öncelikle yapmanız gereken Domain ve Hosting satın almaktadır. Bu iki kavram, web sitelerini oluşturan temel kavramların başında gelmektedir. Hosting firmasından aldığınız Name Server bilgilerini Domain’inize tanımladığınızda web siteniz kuruluma hazır hale gelmektedir.

Blog Açma Ücretli mi?

Eğer benzersiz bir alan adına sahip olmak istiyorsanız yine Blog siteniz üzerinde daha fazla erişim hakkı talep ediyorsanız evet ücretlidir. Ücret Hosting kalitesine bağlı olarak değişmektedir. Yine alan adı fiyatları da uzantıya göre farklıdır. Bugün 100 TL gibi bir rakama başlangıç için muhteşem bir blog sahibi olabilirsiniz.

Blog Nasıl Açılır?
Blog Nasıl Açılır?

Ücretsiz Blog Açmak Para Kazandırır mı?

Ücretsiz Bloglardan para kazanmak oldukça zordur. Bloglardan para kazanmak için reklam ekleyeceğiniz alanların özelleştirilebilir olması önemlidir. Reklam alanları ücretsiz servislerde çok etkili değildir. Bu yüzden de ücretsiz blog açmak çok fazla para kazandırmaz. Diğer yandan Blogger tabanlı bloglarda geçmiş yıllarda ciddi ziyaretçi sayısına ulaşmak mümkündü.

Blog Açmak İçin ne Yapmalı?

Blog açmak için Alan Adı ve Hosting satın almalı ardından da firmadan rica ederek WordPress yazılımını yükletmelisiniz.

Blog Nasıl Açılır – Domain (Alan Adı) Nedir?

Domain yani alan adı web sitelerinin isimleridir. Örneğin, şuanda bu yazıyı okuduğunuz web sitesinin alan adı kozba.org‘dur. Alan adları benzersizdir yani var olan veya birisi tarafından satın alınmış bir alan adını kullanmanız mümkün değildir. Kısacası, Alan adları kişilerin İnternet üzerinde sahip olduğu mülkleridir.

Domain Ücreti Ne Kadardır?

Bu soruya net bir cevap veremeyiz çünkü her domain firmasındaki alan adı ücreti birbirinden farklıdır. Bu ücret uzantıya göre de değişmektedir. Alan adları temelde; .com, .net ve .org olmak üzere 3 farklı uzantıya sahip olsa da günümüzde; .co, .xyz, .online, .site, .tk gibi birbirinden farklı uzantılarda bulunmaktadır. Bu uzantılarında fiyatları birbirinden farklıdır.

En Ucuz Alan Adı: Türkiye’nin en güvenilir ve köklü Bilişim firmalarından olan Guzel.net.tr’de .xyz alan adının bir yıllık maliyeti 9 TL‘dir. İlgili web sitesine kayıt olduktan sonra kredi kartı ile boşta olan bir .xyz uzantılı alan adını kolaylıkla satın alabilirsiniz.

Blog Nasıl Açılır – Hosting Nedir?

Hosting yani web alanları, İnternet sitelerinin (blog ve forum gibi) çalışması için gerekli olan dosyalarının yüklendiği disklerdir. Bilgisayarlardaki harddisklere benzer bu diskler web sitesinin sorunsuz şekilde çalışması için gerekli olan iki temel ögeden birisidir.

Hosting Ücreti Ne Kadardır?

Hosting’de Domain gibi birbirinden farklı fiyatlara sahip satılan bir hizmettir. Kaliteli firmalarda blog hosting fiyatı yıllık 60 TL gibi bir rakamdan başlarken, bu rakam yeni firmalarda yıllık 30 TL’ye kadar düşebilmektedir.

Blog Nasıl Açılır - Blog Ücreti
Blog Nasıl Açılır – Blog Ücreti

Blog Açma Ücreti Nedir? 2021

Resimde Guzel.net.tr üzerinden .xyz uzantılı bir alan adı ve giriş seviyesinde bir hosting’in yıllık fiyatı yer almaktadır. Bu aşamaya kadar geldiğinizi düşünürsek, blog kurmak için yapmanız gereken tek şey dünyada en çok kullanılan Web Script’lerinden olan WordPress scriptini kurmaktır. Hosting’i satın alırken cPanel özelliğine sahip bir Hosting satın aldığınızda cPanel’e giriş yaptıktan sonra “softaculous” yazılımı üzerinden 1 dakika içerisinde WordPress Blog’unuzu oluşturabilirsiniz.

Eğer bu konuda bilginiz yoksa, Hosting firmanızdan ilgili yazılımı kurması için yardım alabilirsiniz.

WordPress Bloglarının Temel Ayarları

WordPress’i kurduktan sonra siteadresi.com/wp-admin uzantısından WordPress tabanlı sitenizin Admin Paneline gidin. Sol Menüde yer alan “Sayfalar” kısmından İletişim, Hakkında ve Künye gibi sayfalar oluşturabilirsiniz. Yine sol kısımdaki menüde yer alan “Yazılar” bölümünden de içerik üretebilirsiniz. “Ayarlar” bölümünden ise site adresinizin Title yani başlık yapılandırmasını ve Meta Description yani açıklama bölümünü yapılandırabilirsiniz.

  • Rank Math SEO – SEO Eklentisidir.
  • Really Simple SSL – Https yönlendirmesini gerçekleştiren SSL eklentisidir.
  • Klasik Düzenleyici – Yazı ve sayfa oluştururken daha kolay bir ara yüz kullanmanızı sağlar.
  • Litespeed Cache – Sitenizi çeşitli ayarlar sayesinde Site Hızını Arttırmanızı sağlar.
  • Smush – Resimleri optimize eder.
  • Google Kit – Google Search Console ve Google Analytics gibi araçların kaydını gerçekleştirir.

Blog Yazmak Para Kazandırır mı?

Günümüzde Blog yazarak kazanç elde eden birçok kişi vardır. Bu kazanç yöntemine Pasif Gelir denir çünkü bu yöntemle günde 1-2 saat uğraşacak her ay gelir elde edebileceğiniz bir ek kaynak elde edebilirsiniz. Blog yazarak para kazanabileceğiniz yöntemler;

  • Google Adsense
  • Adsense Benzeri Reklam Servisleri
  • Link Kısaltma Servisleri
  • Banner Reklamları

Google Adsense, Google arama motorunun web sitesi sahipleri için oluşturduğu bir kazanç yöntemidir. Web sitesi sahipleri Google Adsense reklamları aracılığı ile gelir elde edebilirler.

Adsense benzeri birçok reklam servisi bulunmaktadır. Adsense alamayan web sitesi sahipleri de genellikle bu reklam servisleri ile kazanç elde etmektedir.

Link paylaşımı yapmaya yönelik bir web siteniz varsa yani Program, APK veya Film gibi bu servislerle link kısaltarak da kazanç elde edebilirsiniz.

Web sitenizin günlük kullanıcı sayısı 1000’in üzerinde ise de Banner adı verilen reklam türü ile başka site sahiplerinin reklamlarını blog adreslerinizde yayınlayarak kazanç elde edebilirsiniz.

İçerik – Makale Nasıl Üretilir?

Youtube üzerindeki yüzlerce video sayesinde Blog sayfanızı kolay bir şekilde oluşturabilirsiniz. Bu videolarda blog kurmak için gerekli olan tüm anlatımlar görsel olarak anlatılmıştır. Diğer yandan, içerik yani makale üretmek ise profesyonellik ve bilgi birikimi gerektiren bir iştir. İçerik üreteceğiniz alan dar bir kullanıcı kitlesine hitap ediyorsa ve bu alanda sizden başka içerik üreten herhangi bir web sitesi yoksa, makale üretmeniz oldukça kolaydır çünkü düz bir şekilde tecrübelerinizi veya bilgi birikiminizi aktarsanız bile bu alanda rakibiniz olmadığı için tüm kullanıcılar ilgili alanda arama yaptığında sizin web sitenizi ziyaret edecektir.

Google Arama Motoruna yönelik SEO Uyumlu Makale üretmek ise tecrübe gerektiren bir iştir. Makale yazmadan önce ilgili içeriğin arama motorundaki hacmini kontrol etmelisiniz. Odak Anahtar Kelime belirlemeli ve bu kelime üzerine ilgili içeriğinizi dizayn etmelisiniz. Yine Odak Anahtar Kelimenin içeriğinizin başında geçmesi, içeriklerinizdeki görsellerde alt etiket olarak kullanılması ve h2, h3 gibi etiketlerle desteklenmesi gerekmektedir.

Blog Yazarlarının Yaptıkları Temel Hatalar

Bu noktada 10 yıllın üzerinde tecrübeye sahip birisi olarak, çok fazla hata yaptığımı söyleyebilirim. Örneğin, günümüzde Teknoloji Blogu açmak iyi bir fikir değildir. Teknoloji konusunda hizmet veren binlerce web sitesi vardır. Bilgi birikiminiz, tecrübeniz ve bütçeniz yeterli değilse, teknoloji alanında oluşturduğunuz bir web sitesinin başarıya ulaşması oldukça düşük bir ihtimaldir.

Sabırlı olmak bu işin temel prensibidir. Hatalarınızdan ders çıkartarak içerik üretmeye devam etmelisiniz. Sitenizi oluşturduğunuzda sitenizde yer alan içerikler uzun süre Google arama motorunda üst sıralarda yer almayacaktır çünkü Google üst sıralarda otoriter sitelerin içeriklerine yer vermektedir. Bu yüzden de sabırlı olarak içerik üretmeye devam etmeniz önemlidir.

SEO paketleri de blog yazarlarının başvurduğu temel hataların başında gelmektedir. Her web sitesinin backlink ağı olması gerekmektedir fakat bu ağ, tamamen web siteye özel ve rakiplerine göre dizayn edilmiş olmalıdır. Rakiplerin backlink ağı Ahrefs ve Semrush gibi araçlarla incelendikten sonra kendi web sitenizin ağını dizayn etmelisiniz.

Bu içeriğimizde Blog Nasıl Açılır, sorusuna yanıt verdik. Blog Nasıl Açılır sorusuna benzer soruların yanıtlarını merak ediyorsanız, bizi takipte kalın.

Yorum yapın