Blog Backlink Nedir?

Blog Backlink, genellikle yabancı ve oto onaylı bloglara programla yorum atılarak yapılan bir backlink çalışmasıdır. Site Dışı SEO kapsamında değerlendirilebilecek bir backlink yöntemi olan Blog Backlink yöntemi, birçok SEO uzmanı veya kendini bu şekilde tanımlayan kişiler tarafından zararlı olarak tanımlanmaktadır. Diğer yandan, temiz bir listeye çalışma yapıldığında, bu backlink yönteminin olumlu etkileri bulunmaktadır. Bu içeriğimizde Blog Backlink yöntemini her açıdan incelemeye çalışacağız.

Blog Backlink Yöntemi Faydalı Mıdır?

İçeriğimizin başında da belirttiğimiz gibi, bu yöntem birçok uzman tarafından zararlı olarak görülmektedir. Bu içeriğimizde kanıtlarla bu yöntemin hala daha kullanılan ve doğru kullanıldığında faydalı bir yöntem olduğunu resimlerle sizlerle kanıtlayacağız. Kanıtlama işlemine geçmeden önce bu yöntemin neden bazı uzmanlar tarafından zararlı olarak tanımlandığını anlatmak istiyoruz.

  • Bu yöntemde çıkış sayısı çok fazladır.
  • Bloglar oto onaylı olduğu için her türlü web sitesi (illegal da dahil) bu yöntem sayesinde backlink alabilmektedir.
  • Program kullanıldığı için binlerce web sitesinin Spam Score değerini kontrol etmek veya Spam cezalı olduğunu anlamak mümkün değildir.
  • Yabancı ve alakasız web sitelerinden yorumla backlink alınmaktadır.
  • Ağırlıklı olarak NoFollow bir kaynaktır.

Yukarıda saydığımız sebeplerden dolayı Blog Backlink birçok uzman tarafından zararlı olarak görülmektedir. Diğer yandan sadece bu yöntemle ciddi başarılar elde eden birçok web sitesi bulunmaktadır. Örneklerle anlatmak gerekirse;

“instagram takipçi satın al” kelimesinde ilk sırada yer alan web sitesi olan Takipçi Kenti, bu yöntemle binlerce backlink almıştır.

Takipci Kenti Backlink Analizi
Takipci Kenti Backlink Analizi

Gördüğünüz gibi Semrush’dan analiz yaptığımızda web sitesinin hit seviyesinin oldukça iyi olduğunu ve son dönemlerde hitlerini ciddi oranda arttırdığını görebiliyoruz. Yine web sitesinin 36,2 bin farklı domainden 724 bin tane backlinki bulunuyor. Bu backlink kaynaklarının birçoğu Blog Backlink yöntemiyle elde edilmiş. Eğer inceleme fırsatınız varsa, haklı olduğumu sizlerde görebilirsiniz.

PvP Serverler Blog Backlink Analizi
PvP Serverler Blog Backlink Analizi

“Metin2 PvP” kelimesinde ilk sırada yer alan PvP Serverler web sitesi de aynı yöntemle binlerce backlink almıştır. Diğer yandan, ilgili web sitesi Ocak 2020 tarihinden bu yana trafiğini sürekli olarak arttırmayı da başarmıştır. İlgili web sitesinin 609 farklı domainden 77 binin üzerinde backlinki bulunmaktadır ve bu backlinklerin birçoğu bu yöntemle elde edilmiştir. İlgili web sitesini Semrush üzerinden analiz ettiğinizde haklı olduğumuzu görebilirsiniz.

Blog Backlink Yöntemi ile Nasıl Backlink Alınır?

Bu yöntemle backlink almak için manuel yöntemler tercih edilmez. Bu yöntemde genellikle GSA Search Engine gibi programlar tercih edilmektedir. Yine bu konuda işlevsel birçok backlink programı da mevcuttur. Bu programların lisans maliyetleri ise oldukça yüksektir. Bu yüzden de benim gibi Paravan Blog ağı olan kişiler tarafından paravan siteleri beslemek için kullanılmaktadır. Bu yöntemin etkili olabilmesi için Paravan Bloglara uygulanması ve ardından da ana siteye bu paravanlardan Tanıtım Yazısı veya Footer olarak çıkış yapılması gerekmektedir.

SEO uzmanları bu yöntemi işlevsiz ve zararlı olarak görseler de bu yöntem birçok sektöre uygundur. Bazı sektörlerde tamamen doğal backlink yöntemleri tercih edilirken bazı sektörlerde ise tamamen bu yöntem kullanılmaktadır. Örneğin, Sohbet sektörü tamamen Paravan ağırlıklı iken SMM sektörü tamamen bu yöntem ağırlıklıdır.

Toparlamak gerekirse, bu yöntem geçerliliğini koruyan fakat çok sağlıklı olmayan bir yöntemdir. Doğru kullanıldığında etkisi oldukça fazladır.

 

Yorum yapın