Bitcoin Nedir?

Bitcoin Nedir, sorusuna yanıt verdiğimiz bu içeriğimizde dünyanın ilk dijital varlığı olan Bitcoin hakkında tüm bildiklerimizi ve sizlerin merak ettiklerini anlatmaya çalıştık. İlgili içeriğimizde Bitcoin Nedir sorusuna ek olarak; Bitcoin Ne Kadar, BTC Ne Kadar, Bitcoin Almak ve Bitcoin Ne Demek gibi soruların yanıtlarını da bulabilirsiniz.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin bir dijital varlıktır ve 2009 yılında Satoshi Nakamoto isimli bir kişi tarafından 9 pdf den oluşan belgelerle dünyaya duyurulmuştur. Ödeme sistemi olarak piyasaya sürülen bu dijital varlık 885 milyar dolarlık yatırım hacmiyle bir emtia haline gelmiştir. Türk yatırımcılar başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinden yatırımcılar BTC’ye yatırım yapmaktadır. İlk kez piyasaya sürüldüğü günden bu yana BTC bazı ülkelerin resmi para birimi haline bile gelmiştir.

BTC fiziksel bir varlık değildir ve dijital kripto para borsalarında işlem görmektedir. Bu borsaların aşağıda listelenmiştir.

 • Binance
 • Crypto COM
 • Huobi Global
 • Coinbase PRO
 • OKEx
 • Upbit

Bitcoin Ne Kadar?

Bitcoin Nedir sorusu kadar Bitcoin Ne Kadar sorusu da kullanıcıların en çok merak ettiği soruların başında gelmektedir. Bitcoin, altın veya dolar gibi emtiaların aksine volatilite yani fiyat değişkenliği yüksek bir varlıktır. Bitcoin Ne Kadar, sorusuna cevap vermek gerekirse BTC şuanda 47,085 dolardır. Bu fiyat borsadan borsaya değişkenlik göstermekle birlikte ülkeden ülkeye göre bile fiyatlarda değişkenlikler bulunmaktadır. Örneğin, Doğu Asya piyasasında BTC her zaman diğer bölgelere göre daha yüksek fiyattan alıcı bulmaktadır.

BTC Ne Kadar?

Her kripto paranın bir kısaltması bulunmaktadır. Bitcoin’in kısaltması BTC’dir. Bu yüzden de Bitcoin Ne Kadar ve BTC Ne Kadar gibi soruların yanıtları benzerdir. Bir üst paragrafta da belirttiğimiz gibi BTC’nin bugün ki fiyatı 47,085 dolardır.

Bitcoin Borsası Nedir?
Bitcoin Borsası Nedir?

 

Kripto Para Borsaları Nasıl Çalışır?

Kripto paralarda yapılan işlemler blockchain adı verilen blok zincirlerine kayıt edilir. Örneğin, siz 1 adet BTC aldığınızda bu işlem kayıt altında tutulur. Bitcoin borsalarında birçok işlem yapan “maker” ve “taker” bulunmaktadır. Bu kişiler alım veya satım yaparlar. Örnek vermek gerekirse, BTC 40 bin Dolar iken kişi 40 bin 500 dolardan satış emri girer. BTC o değere ulaştığında 40 bin 500 dolardan BTC almak isteyen kişiye satılır.

Kripto Para Borsalarındaki Fiyat Farkı Neyden Kaynaklanır?

Her borsa da işlem gören BTC fiyatı birbirinden farklı olabilmektedir. Bu farkın oluşması oldukça doğaldır çünkü her borsanın kendi içerisinde sürekli değişen bir arz-talep ilişkisi mevcuttur. Bu ilişkiden yola çıkarak çok işlem yapılan bir borsada fiyatlar daha ucuzken, daha az işlem yapılan bir borsada fiyatlar daha yüksek olabilir.

5- Borsalar arası fiyat farklarından yararlanılabilir mi?

Dördüncü soruda da yanıtladığımız gibi borsalar arası fiyat farkları mevcuttur. Bu fiyat farklarından yola çıkarak borsalar arası işlem yani arbitraj yapılarak da para kazanılabilir. Arbitraj da dikkat etmeniz gereken durum ise borsalar arası işlem süresidir. Bunu bizzat denemiş olduğum için rahatlıkla söyleyebilirim ki iki borsa arasında bazen işlem süresi 50 dakika bazen saatler sürebiliyor. Bu yüzden arbitraj yaparken iki borsa arasında ki işlem süresini de göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Yani iki borsa arasında 1.000 TL fark varken siz işlem yapana kadar bu fark 200 TL’ye inebilir. Diğer yandan işlem yaptığınız takdirde ödeyeceğiniz komisyon oranını da unutmayınız.

6- Yabancı Borsalar ve Türk Borsaları

Yabancı borsalarda ki BTC fiyatı ile Türk borsalarında ki fiyatlar arasında yaklaşık olarak 5-6 Bin Türk lirası fark bulunmaktadır. Bu fark sizi ilk başta Yabancı borsadan alıp Türk borsasında satarım mantığına itebilir lakin hem paranın göndermesinde ki ödeyeceğiniz komisyon hem Türkiye borsalarına aktarırken ki zaman farkı hesaba katıldığında çokta karlı bir ticaret olmadığını söyleyebilirim.

7- Bitcoin bir yatırım aracı mıdır yoksa bir ödeme sistemi mi?

Bazı siteler ve oyunlar -özellikle illegal olanları-, BTC ile ödeme kabul etmektedirler. “BTC deep web de işlem görüyor” fikrinin temel kaynağı, kripto paraların bu tarz yerlerde kullanılmasıdır. Bir yatırım aracının adının illegal işlere karışması onun yatırım piyasalarındaki prestijini düşürmektedir. Diğer yandan, Bitcoin Dolar veya Euro gibi bir kuruma veya merkeze bağlı olmadığı için kripto para işlemlerinin izi, diğer para birimlerine oranla takip edilmesi çok daha zordur. Tüm bu bilgiler ışığı altında, kripto paraların işlem takibinin zor olması ve bir merkeze bağlı kalmadan varlığını sürdürmesi sebebiyle, bu tarz spekülasyonlara uzun süre daha maruz kalacaktır. Yine de bu durum, kripto paraların birer yatırım aracı olduğu gerçeğini değiştirmemektedir.

8- Türk Kripto Para Borsaları

Btcturk Türkiye’nin en eski ve büyük kripto para borsasıdır. An itibariyle 6 milyar TL’lik toplam hacme sahiptir. Üyelik için istenilen belgeler vardır ve bu süreç çok da kısa değildir. İşlem yapmadığım için BTCTurk hakkında fikir sahibi değilim lakin Bitcoin’in yanında birçok altcoinde ilgili borsada işlem görmektedir.

Paribu Türkiye’nin en çok işlem potansiyeline sahip ikinci borsasıdır. Bugün itibari ile 3,6 milyar TL’lik işlem hacmine sahiptir. Üyelik onayı oldukça kolay ve hızlıdır. Para aktarma süresi de kısadır fakat zaman zaman borsada aksaklıklarda ortaya çıkabilmektedir.

1000 Bitcoin Kaç TL?

1000 Bitcoin Kaç TL, sorusuna yanıt vermek gerekirse; bugün ki kurda bir Bitcoin 397 bin TL’dir. 1000 Bitcoin ise 397 milyon TL’dir.

Bitcoin Şantaj Maili

Kullanıcıların merak ettiği bir diğer konu ise; Bitcoin Şantaj Maili Nedir? Hackerlar veya kötü amaçlı kişiler çeşitli web sitelerini, bilgisayarları ve uygulamaları hackleyerek devre dışı hale getirirler. Bunun karşılığında ise kullanıcılardan para talep ederler. BTC’nin varlığı anonim olduğu içinde kötü niyetli kişiler yasal takibe takılmamak amacıyla ücreti Bitcoin ile talep etmektedir. Bu duruma ise Bitcoin Şantaj Maili adı verilmektedir.

2009 Yılı Bitcoin Fiyatı

BTC hayatımıza 2009 yılında girdi. 2009 Yılı Bitcoin Fiyatı 1 dolar bile değildi. Bitcoin ancak 2011 yılında 6,05 dolardan işlem görebildi. Toparlamak gerekirse, Bitcoin ortaya çıktıktan iki yıl sonra bile işlem gören bir varlık değildi.

2010 Yılı Bitcoin Fiyatı

2010 yılında Bitcoin fiyatı 1 dolar bile değildi. Bir önceki paragrafta belirttiğimiz gibi BTC 1 dolarlık fiyatlanmasının üzerine 2011 yılında çıkmayı başarabilmiştir.

Bitcoin Yıllara Göre Fiyatı TL

2009 yılı ile 2010 yılındaki BTC fiyatını sizlere aktardık. Bitcoin Yıllara Göre Fiyatı TL grafiği aşağıda verilmiştir.

 • 2011’de BTC fiyatı: 6,05 $
 • 2012’de BTC fiyatı: 8,46 $
 • 2013’te BTC fiyatı: 189,54 $
 • 2014’te BTC fiyatı: 526,02 $
 • 2015’te BTC fiyatı: 272,36 $
 • 2016’da BTC fiyatı: 567,27 $
 • 2017’de BTC fiyatı: 4.001,16 $
 • 2018’de BTC fiyatı: 7.558,21 $
 • 2019’da BTC fiyatı: 7.196 $
 • 2020’de BTC fiyatı: 29.000 $

Bitcoinden Nasıl Para Kazanılır?

Kullanıcıların merak ettiği bir diğer soru ise Bitcoinden Nasıl Para Kazanılır? Bitcoin’den para kazanmak için kripto paraların fiyatlarını belirleyen faktörleri bilmek zorundasınız. Daha sonrasında ise kripto para borsalarında işlem yaparak tecrübe kazanmak zorundasınız. Bitcoinden para kazanmak sanılanın aksine kolay değildir.

Bitcoin ile Alışveriş

Bitcoin ile Alışveriş maalesef ülkemizde pek yaygın değildir. Türkiye Cumhuriyeti bazı sebeplerden dolayı kripto paralara karşı olumsuz bir bakış açısına sahiptir. Son alınan kararla birlikte kripto paralar ile ödeme almak ve ödeme yapmak yasaklanmıştır. Diğer yandan BTC ile Alışveriş yurt dışında sürekli olarak kullanılmaktadır.

Bitcoin Nasıl Kazanılır?

Bitcoin kazanmak için yapabileceğiniz tek şey kripto para madenciliği yapmaktır. Kripto para madenciliği BTC ve Ethereum gibi dijital varlıklarda birçok kullanıcının başvurduğu bir yöntemdir. Diğer yandan, kripto para madenciliği bütçe gerektiren bir iş koludur çünkü madencilik üst düzey ekran kartlarıyla yapılmaktadır ve bu ekran kartları en iyi ihtimalle 8 bin TL’den başlamaktadır. Bitcoin Nasıl Kazanılır, sorusunun maalesef başka cevabı bulunmamaktadır.

Dünyanın en değerli varlıklarından olan Solana Coin’i ise ilgili makalemizde tanıttık; https://www.kozba.org/solana-coin-sol-nedir-detayli-solana-rehberi-2021/

 

Yorum yapın