Bios Sürümü Öğrenme ve Asus Bios Güncelleme

Bios Sürümü Öğrenme ve Asus Bios Güncelleme sorularına yanıt vereceğimiz bu içeriğimizde Bios ile ilgili aklınıza takılan tüm soruların cevabını bulabileceksiniz. İçeriğimizde öncelikle Bios Nedir sorusunun cevabını verdikten sonra Bios Sürümü Öğrenme ve Asus Bios Güncelleme sorularına yanıt vereceğiz. Ardından ise BIOS Güncelleme yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıklayacağız.

Bios Nedir?

Herkesin anlayabileceği dilde anlatmak gerekirse Bios, anakarta entegre edilmiş bir programdır. Bios, sistem ilk açıldığında RAM, İşlemci, Harddisk ve Ekran Kartı gibi donanımları kontrol eder. Örneğin, RAM soketinden çıkmış ise veya oksitlenme yaşamış ise BIOS hata verdirerek sistemin açılmasını engeller.

İşlemcinin belirli bir sıcaklığa ulaştığında yanmaması için sistemi komple kapatan yazılım yine Bios’tur. Bios’un hata vermesi aslında sistemi korumak içindir ve hata vererek kullanıcının ilgili donanımı kontrol etmesini talep eder.

Bios Sürümü Öğrenme

Bios Sürümü Öğrenme işleminin yapılabilmesi için herhangi bir programa ihtiyaç duyulmamaktadır. Başlat’a tıkladıktan sonra Çalıştır aracını açın ve ilgili yere “msinfo32” kodunu yazdıktan sonra tamam butonuna basın. Karşınıza çıkan pencereden;

BIOS Sürümü/Tarihi kısmından BIOS sürümünüzün tarihini öğrenebilirsiniz.

Temel Kart Üreticisi kısmından ise Anakartınızın üretici şirketini öğrenebilirsiniz.

Temel Kart Ürünü kısmından ise Anakartınızın tam sürümünü öğrenebilirsiniz.

BIOS sürümünü yine programsız olarak Komut İstemcisi (CMD)’den de öğrenebilirsiniz. Başlat-Çalıştır ardından cmd yazın ve tamam butonuna basın. Açılan araca aşağıda yer alan kodu kopyaladıktan sonra sağ tık yaptığınızda kod direkt olarak cmd’ye yapıştırılacaktır. Enter tuşuna bastıktan sonra BIOS sürümünüzü öğrenebilirsiniz.

wmic bios get name,serialnumber,version – BIOS adı ve sürümü

wmic csproduct get name,identifyingnumber,uuid – Anakart modeli ve seri numarası

wmic cpu get name,CurrentClockSpeed,MaxClockSpeed – İşlemci modeli

Bios Sürümü Öğrenme - Programla
Bios Sürümü Öğrenme – Programla

Programla Bios Sürümü Öğrenme

Programla Bios Sürümü Öğrenme işlemi için kullanacağımız yazılımın adı: Speccy. Programın boyutu oldukça düşük olmakla birlikte Bios sürümü Öğrenme işlemi içinde oldukça ideal bir programdır. Programın indirme linkini içeriğimizin devamında bulabilirsiniz. Speccy programını indirdikten sonra “Motherboard” bölümüne gelin. BIOS sekmesi altında Bios Sürümü Öğrenme işlemini kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Örneğin, benim Bios Sürümüm 2603 ve 12.02.2015 tarihindeki güncellemeyi almış.

Speccy İndir

Anlattığımız işlemleri doğru yaptığınız takdirde Asus Bios Güncelleme sorusuna yanıt verebiliriz.

Bios Güncelleme
Bios Güncelleme

Asus Bios Güncelleme

Güncelleştirme işlemi için en önemli bilgi olan BIOS sürümünü ve anakart modelini öğrendik. Örneğin, Anakartınız M5A97 EVO R2.0 model bir anakart. Asus’un resmi web sitesine giriyoruz ve M5A97 yazıyoruz. Karşımıza çıkan sayfada “M5A97 EVO R2.0” modelini seçiyoruz çünkü bu model bizim anakartımızın modeli. Sürücüler ve Araçlar bölümüne girdikten sonra “BIOS & Firmware” kısmına giriş yapıyoruz ve son çıkan sürüme bakıyoruz.

Son çıkan sürüm; 2603 numaralı sürüm ve 2015/03/27 tarihinde yayınlanmış. Eğer bizim sürümümüz bundan eski ise bu sürümü indiriyoruz. İndirdiğimiz sürümü boş bir Flash belleğe atıyoruz ve bilgisayarı yeniden başlatıyoruz. BIOS’u aktifleştirmek için “Delete” veya “F2” tuşlarına basıyoruz ve EzFlash bölümünden BIOS sürümünü program yükler gibi güncelleştiriyoruz.

Tabi ki her anakartın BIOS güncellemesi farklıdır. Bu yüzden Youtube platformu üzerinden kendi anakartınızın sürüm güncelleştirmesinin nasıl yapıldığını videolu bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bios Güncellemesi Neden Yapılır?

BIOS güncelleştirme işlemi genellikle performans arttırmak için yapılır. Bir diğer sebep ise mavi ekran hatalarını çözmek içindir. Özellikle yeni model anakartlarda sürekli olarak sürüm güncellemesi yapılır ki bunun nedeni de sorunların önüne geçmek içindir.

Bios Güncellemesi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

BIOS sürümünü güncellerken hata almanız durumunda anakartınız devre dışı kalabilir. Bu yüzden nasıl güncelleneceğini çok iyi bir şekilde öğrenmelisiniz. Yine sürümü indirmeden önce doğru dosyayı indirdiğinizden emin olmalısınız.

Teknoloji kategorimizden benzer içeriklere ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın