Bilgisayar Hızlandırma 2022 ✔️ Videolu Anlatım

Bilgisayar Hızlandırma konusunu detaylı bir şekilde anlatacağımız içeriğimizde çalışma performansı zamanla düşen bir bilgisayarı nasıl hızlandırabileceğinizi anlatacağız. Bilgisayar Hızlandırma temelde Donanımsal ve Yazılımsal olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Yazılımsal olarak bilgisayarınızı belirli bir seviyeye kadar hızlandırabilirsiniz. Donanımlarınız yetersiz olduğunda en iyi optimizasyon işlemlerini uygulasanız bile bilgisayarınızı hızlandırmanız oldukça zordur.

Bilgisayar Hızlandırma 2022

Bilgisayar Hızlandırma işlemi 2022 yılı itibariyle yazılımsal olarak yapılabilmektedir. Aşağıda aşama aşama anlatacağımız yöntemleri uygulayarak bilgisayarınızı kolaylıkla hızlandırabilirsiniz. Özel bir program listesini sizin için aşağıya bırakıyoruz. Aşağıdaki listede yer alan programlar sayesinde bilgisayar hızlandırma işlemini yerine getirebilirsiniz.

Bilgisayar Hızlandırma Programı

 1. ComboFixMalware temizleme aracıdır. Bilgisayarınızda ki kötü amaçlı yazılımları ortadan kaldırır ve performansına olumlu etki sağlar. Diğer yandan, ilgili programın Windows 10 işletim sistemi desteği bulunmamaktadır.
 2. CCleaner: Muhteşem bir temizleme aracının olmasının yanı sıra, sisteminizde ki gereksiz dosyaları silerek, bilgisayarınızın daha hızlı çalışmasını sağlamaktadır.
 3. Revo Uninstaller: Silemediğiniz programları silebilen, programların kayıt dosyaları ile birlikte tamamen ortadan kaldıran kullanışlı bir yazılımdır.
 4. Advanced SystemCare: Başarılı bir sistem optimizasyon aracıdır. Programın Free versiyonu maalesef kullanışlı değildir.
 5. DisableUNS: Win7 kullanıcıların kullanabileceği, 10 adet gereksiz servisi kapatarak sisteminizde hızlandırma yapmaktadır.
 6. ESO: Easy Service Optimizer programıdır. Program çok basit olmakla birlikte oldukça da kullanışlı bir bilgisayar hızlandırma programıdır.
 7. Ashampoo WinOptimizer: Başarılı bir Windows optimize programıdır. Program Advenced SystemCare benzeri olduğu için iki programı da aynı anda kurmanıza gerek yoktur.
 8. Razer Cortex: Oyuncuların tercihi olan bu program sayesinde oyun performansınızı arttırabilirsiniz.
 9. Inspectre: Bu program Windows 10 işletim sistemindeki bazı yamaları kapattığı için kullanılması gereken bir bilgisayar hızlandırma programıdır.

Windows 10 Hızlandırma bağlantısından da direkt Windows 10 işletim sistemine yönelik hazırladığımız içeriğimize gidebilirsiniz.

YouTube video

Bilgisayar Hızlandırma Programsız

Bilgisayar Hızlandırma Programsız bir şekilde de yapılabilmektedir. Bazı bilgisayar kullanıcıları bilgisayar hızlandırma işlemini programsız şekilde yapmak istemektedir. Aşağıdaki yöntemleri uygulayarak herhangi bir program kullanmadan sisteminizi daha hızlı hale getirebilirsiniz.

1- Driver Güncelleyerek Bilgisayar Hızlandırma

Driver güncelleme işlemi yaparak bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz. Bu işlem programsız şekilde yapılacağı gibi programlı bir şekilde de yapılmaktadır. Donanımlarınızın özelliklerini biliyorsanız ilgili donanımların güncellemelerini indirerek bilgisayar hızlandırma programsız işlemini başarılı bir şekilde yapabilirsiniz. Speccy programı sayesinde ise bilgisayarınızın tüm donanımlarının isimlerini öğrenebilirsiniz.

2- CMD ile Bilgisayar Hızlandırma

CMD aracı ile bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz. Buraya gireceğiniz kodlar bilgisayarınızın performansını arttıracaktır. Bilgisayar Hızlandırma Programsız işleminin temel yöntemi CMD ile komut girmektir. Tüm kodlar aşağıda yer almaktadır;

chkdsk /r /f

sfc /scannow

DISM /Online /Cleanup-Image /CheckHealth

DISM.exe /Online /Cleanup-image /Scanhealth

DISM.exe /Online /Cleanup-image /RestoreHealth

cipher/w:c

ipconfig /flushdns

3- Format Atmak

Birçok kullanıcıya format atmayı bilmediği için öncelikle yazılımsal temizliği önermekteyim. Format yazılımsal temizliğe göre daha fazla risk içermesine rağmen kalıcı ve kısa bir çözümdür.

4- Sistem Değişikliği

Windows 8 sürümü, Windows 7 sürümüne göre daha hızlı açılıp kapanmaktadır. Eğer donanımlarınız Windows 8 sürümünü destekliyorsa, sürüm yükseltmeniz de fayda var. Aynı şekilde bir üst sürüm her zaman bir alt sürümden daha iyidir. Sisteminizi sürekli güncellemenizi tavsiye ederiz. Windows 7 işletim sistemine olan destek de kalktığı için en kısa sürede Windows 10 işletim sistemine geçmenizi tavsiye etmekteyim.

Pin

5- Tüm Çekirdekleri Kullanmak

Tüm çekirdeklerinizi de aktif hale getirerek bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz. Çekirdekleri aktifleştirmek için Başlat – Çalıştır “msconfig” şeklinde bir arama yapın. Daha sonrasında ise “Ön Yükleme” bölümünden “Gelişmiş Seçenekler” penceresini aktifleştirin. İşlemci Sayısını maksimum olacak şekilde ayarlayın.

Bilgisayar Hızlandırma – Donanımsal

Bilgisayarı hızlandırmanın yolları arasında donanımsal değişiklikler önemli yer tutmaktadır. İçeriğimizin başından bu bölüme kadar yazılımsal hızlandırma yöntemlerini sizlere aktardık. Bu bölümde ise bilgisayarınızı donanımsal olarak nasıl hızlandırabileceğinizi anlatacağız.

1- Donanım Temizliği ile Bilgisayar Hızlandırma

Bilgisayarların performansını etkileyen ikinci faktör; Donanımdır. Donanımlar zamanla tozlanmakta ve bu tozlanma da donanımların performanslarına negatif etki yapmaktadır. Masaüstü bilgisayarları temizlemek kolaydır, kasanın vidalarını söktüğünüz de, içini herhangi bir üfleme makinesi ile rahatlıkla temizleyebilirsiniz.

Laptop temizlerken dikkatli olmalısınız. Genellikle laptoplar, alt taraflarında yer alan vidaların sökülmesi akabinde üst kısımda yer alan tırnakların açılması ile temizlenebilir lakin bu tırnaklar hassas olduğu için dikkatli olmanız gerekmektedir.

Youtube aracılığı ile laptopunuzun markasını yazdığınızda, nasıl sökülüp temizleneceğine dair birçok video bulabilirsiniz. Eğer bu konuda tereddüt yaşıyorsanız, profesyonel bir yardım almalısınız.

Bilgisayarların 3 ayda bir temizlenmesi gerekmektedir. Tozlanma arttıkça donanımların çalışma sıcaklıkları artacak ve artan sıcaklık hem donanımın ömrünü hem de performansını azaltacaktır.

Bilgisayarınızın sıcaklıklarını kontrol edebileceğiniz program önerim;

 • SpeedFan; Bilgisayarınızın sıcaklık değerlerini ölçebileceğiniz ücretsiz bir yazılım.
 • Speccy: Bilgisayarınızın sıcaklık değerlerini kontrol edebileceğiniz ücretsiz ve basit bir yazılımdır.

2- RAM Yükseltme

Masaüstü bilgisayarlar da donanım değişiklikleri oldukça kolaydır. Konuyu açmak gerekirse, bilgisayarınız 4 Gb Ram’e sahipse ve Anakartınız 8 Gb Ram destekliyorsa, mevcut olan Raminizden bir daha daha alarak bilgisayarınızın performansını arttırabilirsiniz.

Aynı durum Laptoplar içinde geçerlidir lakin dizüstü bilgisayarlar da donanım değişikliği daha zordur.

3- SSD Disk’e Geçiş

Yukarıda ki resimde de gördüğünüz gibi Harddisklerin çalışma hızları arasında büyük farklar mevcuttur. Bilgisayarınıza SSD disk aldığınızda, İşletim sisteminizi bu diske kurduğunuzda, bilgisayarınızın çalışma ve işlem performansı artacaktır.

Bilgisayarların performanslarını etkileyen başlıca sorunlara değinmeye çalıştık. İçeriğimizin devamında ise Bilgisayar Hızlandırma ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular yer almaktadır.

Laptop Hızlandırmak için ne yapmalı?

Laptop hızlandırmak, masaüstü bilgisayar hızlandırmaktan çok daha zor bir işlemdir. İçeriğimizde yer alan tüm yöntemleri uygulayarak laptop hızlandırma işlemini yapabilirsiniz. Laptoplar çabuk ısınan donanımlara sahip olduğu için donanımların sıcaklık değerini düşürmek, laptop hızlandırma işlemini kolaylaştıracaktır.

SSD Bilgisayarı Nasıl Hızlandırır?

SSD normal harddisklere oranla 4 kat daha hızlı işlem kapasitesine sahip disklerdir. Bu diskler sayesinde bilgisayarınızın açılış hızı artacağı gibi programların çalışma hızları da büyük ölçüde artacaktır.

Görev Yöneticisiyle Bilgisayar Hızlandırma Nasıl Yapılır?

Görev yöneticisi ile Windows 10’un başlangıç aşamasında çalışan programlarını kapatarak işletim sisteminizi ve haliyle bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz.

İçeriğimizde Bilgisayar Hızlandırma işleminin tüm detaylarını aktardık. Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri adındaki içeriğimiz sürekli olarak güncellenecektir.

İçeriği Oyla!
“Bilgisayar Hızlandırma 2022 ✔️ Videolu Anlatım” üzerine bir yorum
 1. Hocam o cmd komutlarını windows8.1 de denedim sonra iblgisayarı yeniden başlattığımda onarım moda girdi ve bir kaç kere daha üst üste bu oldu mavi ekran veriyor sonra. Çözüm bulamadım format atmak zorunda kladım bilgisaara neden sistemin bozulduğunu bilmiyorum ancak windows 8.1 de güzel sonuç veriyor, söylemiş olayım iyi günler.

  Cevapla
Yorum yapın

1