Bağlantınız Gizli Değil Hatasının Çözümü 2021

Bağlantınız Gizli Değil Hatasının Çözümünü aktaracağımız bu içeriğimizde bu hata ile benzer bir hata olan Bağlantınız Güvenli Değil hatasının da çözümünü sizlere aktaracağız. Bağlantınız Gizli Değil hatasının kaynağı genellikle ulaşılmak istenen siteyle alakalı bir hatadır. Diğer yandan, Chrome tarayıcısından kaynaklı sorunlar sebebiyle de bu hata ile karşılaşmanız muhtemeldir.

Bağlantınız Gizli Değil Hatası Ne Demek?

Bağlantınız Gizli Değil Hatası, Chrome ve diğer tarayıcıların sizi web sitelerinden gelebilecek olan tehditlere karşı koruma politikasından dolayı karşılaştığınız bir hatadır. Günümüzde birçok web sitesi SSL sertifikası kullanmaktadır ve bu sertifika sayesinde de bu hatanın önüne geçmektedir. Google arama sonuçlarında bile virüs tehdidi altında olan web sitelerinin yanında “Bu Site Güvenli Bağlantı Sağlamıyor” şeklinde bir ibare yer almaktadır.

Eğer ilgili web sitesinin SSL sertifikası olduğundan ayrıca güvenilir bir kaynak olduğundan da emin iseniz sorunun kaynağını Chrome tarayıcısında aramalısınız. İçeriğimizin devamında yer alan yönergeleri takip ederek bu hatayı tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

Bağlantınız Gizli Değil HatasıPin
Bağlantınız Gizli Değil Hatası

Bağlantınız Gizli Değil Hatasının Çözümü

  1. Sayfayı Yeniden Yükleyin: Bağlantınız Gizli Değil hatası ile karşılaştığınızda sayfayı yeniden yükleyerek yani F5 yaparak bu hatanın önüne geçebilirsiniz.
  2. Ortak WiFi Kullanmak: Ortak ağlar genellikle HTTP protokolü üzerinden çalışmaktadır. Ortak ağlardan işlem yapıldığında kişisel veriler tehdit altında kalacağı için bu hata ile de karşılaşmanız muhtemeldir. Eğer sorunun kaynağı bu ise kendi mobil veri ağınıza geçiş yaparak ilgili siteye bağlantı sağlamayı tekrar deneyebilirsiniz.
  3. Çerezleri Yenilemek: Chrome, Opera ve Mozilla gibi tarayıcılar daha önce girilen web sitelerini daha hızlı çalıştırmak için ilgili web siteleri önbelleğe alırlar. Eğer daha önce bu siteye girerken Bağlantınız Güvenli Değil hatası ile karşılaşmış iseniz çerezleri tamamen temizlemelisiniz. Bunun için tarayıcıların “Geçmiş” sekmesi altından işlem yapabilirsiniz.
  4. FlushDNS Yazılımını Kullanmak: FlushDNS gibi yazılımlar bu hatanın önüne geçebileceğiniz programlardır. Bu programlar mevcut DNS kayıtlarınızı temizlediği için hatanın devamı durumunda ücretsiz bir yazılım olan FlushDNS yazılımdan destek alabilirsiniz.
  5. Tarih ve Zaman Ayarı: Nadirde olsa Bios Pilinden kaynaklanan bir hatadan dolayı tarih ve saatleriniz güncel olmayabilir. Eğer tarih ve saat ayarlarınızda problem varsa Windows 10 işletim sisteminde sağ alt bölümde yer alan alandan tarih ve saat ayarlarınızı güncelleyebilirsiniz.
  6. IP Değiştirmek: Yine IP değiştirmekte Bağlantınız Gizli Değil Hatasının çözümleri arasında yer almaktadır.
  7. VPN Ayarları: VPN ayarlarınızda oluşan bir hatadan dolayı da web sitelerini ziyaret ederken bu hata ile karşılaşabilirsiniz. Eğer böyle bir durumdan emin iseniz VPN programınızı geçici olarak devre dışı bırakabilir ya da tamamen kaldırabilirsiniz.
YouTube video

Bağlantınız Güvenli Değil Ne Demek?

Bağlantınız Güvenli Değil hatası da Bağlantınız Gizli Değil Hatasının bir benzeridir. Chrome, Opera ve Firefox gibi tarayıcılar bir web sitesine girmeden önce ilgili web sitesinin güvenirliğini test ederler. Bu güvenirliğin temelini ise SSL Sertifikası oluşturmaktadır. Günümüzde neredeyse tüm sitelerin SSL sertifikası olması zorunludur. Birçok Hosting firması müşterilerinin web sitelerine SSL sertifikasını ücretsiz tanımlamaktadır. Diğer yandan, Bağlantınız Gizli Değil hatasının çözümü için SSL tanımladıktan sonra ilgili scripti (WordPress veya XenForo gibi) SSL sertifikasına uyumlu hale getirmeniz gerekmektedir.

Bağlantınız Güvenli Değil Hatasının Çözümü

Bağlantınız Güvenli Değil Hatasını çözebilmek için ilk yapmanız gereken cPanel veya Plesk gibi panellerde SSL tanımlaması yapmaktadır. cPanel’de “SSL Status” bölümünde sahip olduğunuz web sitelerine kolay bir şekilde SSL tanımlaması yapabilirsiniz. Tanımlama yapıldıktan sonra ise .htaccess kodlarından veya WordPress scriptini kullanıyorsanız “Really Simple SSL” eklentisini yükleyip yapılandırarak sitenize SSL tanımlamasını sorunsuz şekilde yapabilir ve Bağlantınız Güvenli Değil Hatasını tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

Hosting firmanız işini doğru yapan bir firma ise ilgili firmaya Destek Talebi açmanız durumunda mevcut SSL sertifikasını tanımlı hale getirecektir.

Bağlantınız Gizli Değil Hatası ile ilgili Kullanıcıların Sıkça Sorduğu Sorular

Chrome Bağlantınız Gizli Değil Hatası

Chrome Bağlantınız Gizli Değil Hatasının da çözümü içeriğimizde yer almaktadır. Bu hatayı çözebilmek için içeriğimizin başında anlattığımız 7 farklı yöntemi uygulayabilirsiniz.

Bağlantınız Gizli Değil Windows 7

Windows 7 işletim sisteminde bu hatayı alıyorsanız farklı bir işlem yapmanıza gerek yoktur. İçeriğimizde yer alan anlatım tüm işletim sistemlerini kapsayan ortak bir anlatımdır.

Err_ssl_protocol_error

Bu hatada Bağlantınız Gizli Değil hatasının bir benzeridir. Bu hatanın çözümü içinde aynı yönergeleri takip etmeniz yeterlidir.

İçeriği Oyla!
Yorum yapın

3