Asteğmen Maaşı (Yedek Subay Maaşı) Ne Kadar? – 2022

Bedava İnternet

Asteğmen Maaşı içeriğimizde askerlik vazifesini Asteğmen olarak yapmış birisi olarak bu konuyu en ince ayrıntısına kadar anlatmaya çalışacağım. Asteğmen maaşı kişinin görev yaptığı bölgeye ve sınıfına bağlı olarak değişmektedir. 2019 – 2020 yılları arasında görev yapan birisi olarak 5. bölgede görev yaptığım için terör tazminatı (benim dönemimde +2500 TL idi) almaktaydım.

2022 yılı itibariyle en düşük Asteğmen maaşı 9200 TL iken, bu maaş terör tazminatına bağlı olarak 12000 TL‘ye kadar çıkabilmektedir.

Asteğmen (Yedek Subay) Nedir?

Asteğmen, Subay sınıfının başlangıç rütbesi olmakla birlikte üniversite mezuniyeti şartını sağlayan, askerlik vazifesini uzun dönem (eski tabirle) yapmak isteyen kişilerin tercih ettiği ve görev ifası aşamasında maaş alan geçici askeri personellerdir.

Yedek Subay olarak görev yapmayı tercih etmeseniz bile mezun olduğunuz bölüme göre askerlik vazifenizi Yedek Subay olarak yapabilirsiniz.

Asteğmen olarak askerlik yapmak için herhangi bir mülakat zorunluluğu olmamakla birlikte tecilini kaldırıp Yedek Subay seçeneğini işaretleyen kişiler arasından (kura sistemi vardır) seçilenler askerliğini yedek subay olarak yapabilmektedir.

Asteğmenler ordunun her zaman ihtiyaç duyduğu, görev bölgesine ciddi göre sorumluluk yüklediği, er-erbaşın genellikle en çok sevdiği rütbeli personellerdir. Piyade, Tank, Topçu ve Muhabere gibi muharip sınıflar 2,5 ay temel eğitim alırken, Veterinerlik, PDR, Hemşirelik ve Hukuk gibi fakültelerden mezun olan kişiler ise 21 günlük temel eğitimden sonra görevlendirildikleri yerlere giderek görevlerine başlarlar.

Asteğmen MaaşıPin
Asteğmen Maaşı

Asteğmen Maaşları Ne Kadardır? 2022

2022 yılı itibariyle Asteğmen maaşı en düşük 9200 TL iken bu rakam 12000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Muharip sınıflarda görevlendirilen Asteğmenler 2,5 aylık temel eğitimleri boyunca öğrenci maaşı alırken, görevlerini meslekçi olarak yapanlar 11 ay boyunca asteğmen maaşı almaktadır.

Batı ve Doğu’da maaş farklılıkları olmakla birlikte 5. bölge gibi terör bölgelerinde asteğmenler ekstra tazminat almaktadır.

Bildiğim kadarıyla muharip sınıf olup Takım Komutanı sorumluluğuna sahip Asteğmenlerin maaşı azda olsa diğer asteğmenlere oranla fazladır.

Videolu Anlatım
YouTube video

Asteğmen Başvuru Şartları Nelerdir?

Asteğmen olarak başvurmak isteyen kişilerin aşağıda yer alan şartları sağlamaları zorunludur. Diğer yandan, bazı bölüm mezunları (Tıp, PDR, Veteriner, Mühendislik ve Hemşire gibi) diğer üniversite mezunlarına oranla asteğmen olarak görevlendirilme ihtimalleri çok daha yüksektir.

  • 4 yıllık fakülte mezunu olmak şartı bulunmaktadır. (İşletme, Mühendislik ve Tıp gibi)
  • Bölümlerin birbirine oranla ciddi bir avantajı olmasa da dönemsel olarak özellikle tıp fakültesi mezunlarına Asteğmenlik çok daha kolay çıkmaktadır.
  • Not ortalaması mezuniyete yetecek seviyede olması önemlidir. 3.00 ortalama ve üzerinde mezun olanlar ise Hava ve Deniz gibi kuvvetlerde görevlendirilmesi çok daha kolaydır.
  • Askerlik vazifesini yerine getirmemiş olmamalıdır.
  • Lisans mezunları için 27 yaş, yüksek lisans mezunları için ise 32 yaş sınırı bulunmaktadır.
  • Askerliğe elverişli olması ve ciddi bir sağlık probleminin olmaması önemlidir.

Piyade Asteğmen Eğitim Birlikleri

Meslekçi olan Asteğmenlerin eğitim birliklerine çok hakim olmasam da Kara Kuvvetlerinde Piyade Asteğmen olarak görev yapanların eğitim birliklerinde bulundum.

Eğirdir Dağ Komando Okulu

Yedek Subay olmak istediğinizde “Komando” ibaresini de işaretlediğinizde (şansa bağlı) eğitim birliğinizin Dağ Komando Okulu olma ihtimali yüksektir. Türkiye’nin en iyi komandolarının yetiştiği bu kutsal okulda eğitim aşaması 3 aydır. Asteğmenlik eğitimi temel anlamda 2,5 ay olsa da bu okulda Terör Eğitimi de süreye dahildir.

Eğirdir’de eğitim almak herkese nasip olmasa da müthiş deneyimler edineceğiniz bir okuldur. Askeri gizlilik sebebiyle bilgi veremeyeceğim fakat bu okulda eğitim alabilmek için sağlık muayenesinden geçmeniz gerekmektedir. Eğer gerekli şartları sağlayamazsanız Tuzla Piyade okulunda eğitim almaya devam edersiniz.

Eğirdir Dağ Komando okulundan mezun olanların Asteğmen Maaşı daha yüksektir çünkü genellikle terör bölgesinde görev yaparlar.

Tuzla Piyade Okulu

Sınıfı Piyade olan herkesin mutlaka uğradığı bir okul olan Tuzla Piyade okulunda 2,5 ay temel Asteğmen eğitimi verilmektedir. Eğitim kalitesi yüksek olmakla birlikte eğer kura sonucunda terör bölgesine giderseniz 15 gün daha eğitim almak için Isparta’ya gitme şartı bulunmaktadır.

Asteğmenler ne yapar?

Asteğmenler genellikle Takım Komutanlığı, Karakol Komutanlığı (geçmiş dönemlerde) ve eğitim subayı gibi görevler ifa etmektedir. Asteğmenler genellikle er-erbaş rütbesinden sorumlu olmakla birlikte takımlarının içerisinde Uzman ve Astsubay gibi rütbelere sahip kişiler bulunmamaktadır.

Rütbeleri itibariyle tüm Astsubay sınıfından rütbeli olsalar da bu rütbeye sahip kişilerin amiri değil, üstü olurlar. Bu yüzden de Astsubay ile Asteğmenler arasındaki ilişki tamamen görev yapılan yere ve görevin tanımına göre belirlenmektedir.

Asteğmenler hudut bölgelerinde ciddi sorumluluklar alırken, batıda da görev yaptıkları bölük ve taburlarda sorumluluk almaktadır. Nöbetçi Subaylık genellikle Asteğmenlerin sorumlulukları arasındadır.

Asteğmen kaç yıl görev yapar?

Asteğmenler eğitim ve görev dahil olmak üzere 1 yıl görev yaparlar. Görev aşamasında +20 gün izinleri olmakla birlikte izin kullanmadıklarında görevleri erken bitmektedir.

Asteğmen silah taşır mı?

Asteğmenlere piyade tüfeği (G3, HK33 ve MPT gibi) zimmetlenirken genellikle tabanca taşımamaktadırlar. Her ne kadar kadrolarında bu hak bulunsa da sorumluluk birlik komutanına aittir.

Asteğmen Maaşı içeriğinde anlatacaklarımız bu kadardı, Sözleşmeli Er Maaşı içeriğimize de ilgili bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Yedek Astsubay Maaşı içeriğimizden de ilgili konumuza gidebilirsiniz.

Doğukan KOZBA

KOZBA genellikle arama hacmi olan yani insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir içerik üreticisidir. Sakarya Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan KOZBA, tam zamanlı SEO uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
Yorum yapın

1