Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir?

Arama motoru optimizasyonu terimini açıklayacağımız bu içeriğimizde, öncelikle arama motorlarının neden gerekli olduğunu anlatacağız. Günümüz teknolojisinde internetin hayatımıza olan etkisi gün geçtikçe artmaktadır. Buna bağlı olarak da bundan 10 yıl önce var olmayan iş dalları ortaya çıkmıştır. İnternet’i oluşturan en önemli kaynak ise arama motorlarıdır. İnternet’te var olmak isteyen her işletme veya bireysel kullanıcı, Arama Motoru Optimizasyonu terimini bilmeli ve bu terimin gerektirdiği şekilde hareket etmelidir.

İnternette bilgiye ulaşmakta birinci kaynağın arama motorları haline geldiği düşünülürse, arama motorları bir nevi sitelerin kullanıcılara ulaşma mecraları haline gelmişlerdir. Bir kullanıcı herhangi bir bilgiye ulaşmak istiyor ama onunla ilgili web sitelerinin adreslerini bilmiyorsa, arama motorlarını kullanacak ve karşına çıkan sonuçlardan birisine yönelecektir. Hatta pek çok kullanıcı web adreslerinin bir kısmını arama motorlarına yazarak ulaşmak istedikleri siteye oradan gitmektedir. (Eğri, 2013:9)

Arama motorları arasında şüphesiz ki Google’ın açık ara liderliği bulunmaktadır. Dünya genelinde %91,35 , Türkiye’de ise %70 gibi bir oranla açık ara lider konumdadır. Türkiye pazarına yaptığı yatırımlar neticesinde, Yandex’in pazar payını da giderek arttırdığını görebiliyoruz.

ReachLocal [3] firması tarafından ABD kullanıcıları baz alınarak yapılan bir araştırmaya göre;

 • İnternet trafiğinin %93’ü arama motorları tarafından sağlanmaktadır.
 • Google’dan yapılan aylık arama sayısı 100 Milyar civarıdır.
 • Aramalarda ortalama 4,99 kelime kullanılmaktadır.
 • ABD’de yaşayan yetişkinlerin %59’u günlük olarak arama motorlarından bilgiye erişmekteler.
Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir?
Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu Tanımı

İşletmeler için dijital dünyada en iyi pazarlama alanları, arama motorlarının en üst sıralarıdır. Günümüz işletmelerini, müşterileri ile buluşturan en büyük aracı arama motorlarıdır. Dolayısıyla arama motorlarında işletmenizin en üst konumda olması kritik önem taşıyor. Arzu edilen bu pozisyonları elde etmek için yapılan ve yapılması gereken işlerin tümüne “Arama Motoru Optimizasyonu” veya İngilizce “Search Engine Optimization” kelimelerinin kısaltması olan “SEO” denir. (http://www.seohocasi.com, 15.4.2018)

SEO çalışmalarının kısa bir tanımını yapacak olursak; sitenizle alakalı tüm anahtar “arama” kelimeleri veya ifadeler için arama sonuçlarında daha üst sıralarda görünmeniz/bulunmanız amacıyla, hem site içi ve hem de site dışı çalışmaların bütünüdür. Teknik ve özel bir çalışma alanı olmasından dolayı işletmeler bu hizmeti daha profesyonel bir şekilde yönetmek için çoğunlukla danışmanlık hizmeti almayı tercih ediyor.

Her ne kadar bu hizmetleri profesyonel danışmanlık şirketleri verse de bu çalışmalar garanti bir sonuç teşkil etmemektedir. Arama motorları kendilerini sürekli yenileyen yapay zekalar olduğu için bu şirketlerin yaptıkları çoğu çalışma zamana yenik düşmekte veya arama motorları tarafından yapay bir çalışma olarak değerlendirilmektedir.

Arama Motoru Optimizasyonunun Önemi

Search Engine Optimzation (SEO), kelimelerinin baş harflerinden oluşan ve web sitelerinin arama motoru sonuçlarında daha yüksek sıralarda çıkmasını sağlamak amacıyla yapılan çalışmaların bütününe verilen isimdir. Her geçen gün artan web sitelerinin sayısı, rekabeti de bir o kadar zor kılmaktadır. Kullanıcılara ulaşmanın bir numaralı alanı olan arama motorlarında iyi bir derece elde etmek de kritik öneme sahip hale gelmiştir. BlueCaribu firması tarafından yapılan araştırmaya sonucu yayınlanan infografikte SEO ile ilgili şu bilgilere yer verilmiştir. (http://www.seohocasi.com, 18.4.2018)

 • Dünyada 863 milyon web sitesinde SEO kelimesi yer almakta ve Youtube da SEO kelimesi ile ilgili 164.000 video bulunmaktadır.
 • Saniye 3,5 kişi Google’da SEO kelimesini araştırmaktadır. Bu da demek oluyor ki ayda 9.1 milyon internet kullanıcısı SEO ile ilgilenmektedir.
 • Ayda 2.24 Milyon Amerikalı SEO terimini arıyor. Bu kullanıcıların %52’si erkek ve erkeklerin %46’sı 35-44 yaş aralığındadır.
 • SEO ile ilgili olarak en çok SEO Servisleri, SEO Şirketleri ve SEO Araçları aramaları yapılmıştır.
 • SEO kelimesinin en çok araştırıldığı ay Mart, gün ise Perşembedir.
 • SEO kelimesi ile en çok ilgilenen ülke Hindistan, Pakistan ve Filipinler
 • Twitter’da her ay 248.000 kere SEO hakkında tweet atılıyor. Ve 60.194 profilin hakkında yazılarında SEO kelimesi geçiyor.
 • 13 milyon blog içeriği SEO kelimesini içeriyor. – Amazonda SEO ile ilgili 2969 kitap bulunuyor.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) kategorimizde benzer içerikleri bulabilirsiniz.

Yorum yapın