Android Kopyala Yapıştır Nasıl Yapılır? (Kolay Yöntem)

Android Kopyala Yapıştır Nasıl Yapılır, sorusuna yanıt vereceğimiz bu içeriğimizde Android Kopyala Yapıştır işleminin en kolay yöntemini sizlere aktaracağız. Bilgisayarda Kopyala Yapıştır işlemi kolay olsa da bu işlem Android’de oldukça zordur. WhatsApp veya Chrome gibi uygulamalarda Kopyala Yapıştır işlemi kolay olsa da bu işlem diğer uygulamalarda yapılamamaktadır. Aşağıda tanıttığımız program sayesinde tüm uygulamalarda bu işlemi kolay bir şekilde yapabileceksiniz.

Android Kopyala Yapıştır Programı

Bunun için, öncelikle Universal Copy uygulamasını, Play Store’dan yüklemeniz gerekiyor. Uygulamayı aşağıdaki linkten kolay bir şekilde indirebilirsiniz.

Universal Copy İndir

 • Öncelikle, en üstteki seçeneği aktifleştirin.
 • Çıkan uyarıdaki “Ayarları Aç” butonuna tıklayın.
 • Erişilebilirlik ayarlarından, Universal Copy uygulamasını etkinleştirin.
 • Uygulamaya geri döndüğünüzde, seçeneklerin aktif olduğunu göreceksiniz.
 • Triggers / Notification: Bildirimlerden, kopyalama modunu etkinleştirmenizi sağlar.
 • Triggers / Long click on button: Telefonunuzdaki tuşlardan herhangi birisini belirleyin ve o tuşa uzun süre bastığınızda kopyalama modunu başlatın. NOT: Home (ana ekran tuşunu) seçmeniz halinde, cihaz yardımcısı/asistanı seçeneğini, ayarlardan Universal Copy olarak değiştirmeniz gerekebilir.
 • Options / ORC Mode: Normal modun aksine, kopyalama yapılamayan uygulamalarda da kopyalama yapmanızı sağlar. Ücretli bir özelliktir; kullanmak için, plus abonelik satın almanız gerekir.
 • Options / Text zones preview: Kopyalanabilir alanları işaretler. Aktif olmasını tavsiye ederim. Kopyalayabilecrğiniz alanları görmenizi sağlar.
 • Options / Launch in full screen mode: Daha fazla alana erişebilmek için, kopyalama modunu tam ekranda başlatır.
 • Options / Disable Animation: Uygulama içindeki animasyonları kapatır.
 • Options / Let app run in background: Uygulamanın, arka planda çalışmasına izin verir. Aktifleştirmenizi tavsiye ederim. Aktifleştirdikten sonra, açılan pencerede izin vermeniz gerekiyor.
 • Shortcuts: Kopyalama alanındaki, kopyalanabilir metin kısayollarını atamanızı sağlar.
 • Shortcuts / Double Tap: Kopyalama alanındaki metine çift tıkladığınızda gerçekleşecek eylemi belirleyin. (Varsayılan ve tavsiye ettiğim: Copy(kopyalama)).
 • Shortcuts / Long Press: Kopyalama alanındaki metine basılı tuttuğunuzda gerçekleşecek eylemi seçin. (Varsayılan ve tavsiye ettiğim: Edit(düzenleme). Metnin belirli bir bölümünü seçip, kopyalamanızı sağlar.

Android Kopyala Yapıştır Sorunu

Android Kopyala Yapıştır Sorununun yaşanmasının temel sebebi bazı uygulamaların Kopyala Yapıştır işlemine onay vermemesidir. Opera veya WhatsApp gibi uygulamalarda Kopyala Yapıştır işlemi kolayken bazı uygulamalar buna izin vermediği için bu uygulamalara Universal Copy gibi yazılımlarla dışarıdan müdahale etmek zorundasınız.

Android Kopyala Yapıştır Programı
Android Kopyala Yapıştır Programı

Android Kopyala Yapıştır Programı Universal Copy Kolay Kullanım

Universal Copy’nin kopyalama moduna daha hızlı erişebilmeniz için, durum çubuğuna (Wi-Fi, Uçak modu gibi kısayol simgelerinin bulunduğu alana) eklemenizi tavsiye ederim. Bunu yapmak için bildirim çubuğunu tamamen aşağı indirin ve durum çubuğunu açın. Düzenle kısmına tıklayın ve en alttan, Universal Copy’yi, hızlıca erişebileceğiniz bir yere ekleyin.

Bu makalede, “Android telefonlarda kopyala yapıştır nasıl yapılır?” sorusunu cevapladık. Artık, ister bildirim çubuğundan, ister durum çubuğundan, isterseniz de kısayol atadığınız tuşa basarak, Universal Copy’nin kopyalama modunu açabilir ve ekrandaki yazıları kopyalayabilirsiniz.

Android Emülatör Programları içeriğimize de ilgili bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın