Anakart Tamiri ve Mavi Ekran Hatası

Bu içeriğimizde sizlere Anakart Tamiri hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağız. Mavi Ekran Hatası sebepleri arasında yer alan Anakart Hatalarının çözülebilmesi için Anakart Tamiri yapılması gerekmektedir.

Diğer donanımlarda olduğu gibi Anakartlarda arızalandığında, sistemde birçok sorun ortaya çıkmaktadır. Bu sorunların başında ise Mavi Ekran Hataları gelmektedir. Ekran kartı, işlemci, RAM, Harddisk ve diğer tüm donanımların bağlandığı ve bilgisayarın en önemli donanımlarından olan Anakartlar, anlık voltaj düşüşü, sıvı teması ve diğer sebeplerden dolayı arızalanabilirler.

Anakart Tamiri

Anakart Tamiri oldukça profesyonellik gerektiren bir işlemdir. Anakartların tamir edilmesi için öncelikle sorunun kaynağının tespit edilebilmesi gerekmektedir. Sorun anakartın üzerinde yer alan transistörlerin şişmesinden kaynaklanabileceği gibi yine anakartın en önemli parçalarından olan mosfetlerin arızalanmasından dolayı da olabilmektedir. İçeriğimizin devamında anakartlarda oluşabilecek olan hataları detaylı bir şekilde açıklayacağız.

BIOS Pili Bitmiş Olabilir

Bilgisayarınızı açıp kapattığınızda tarih ve saat bilgisi sıfırlanıyorsa veya yaptığınız BIOS ayarları açılış kapanışta kaydedilmiyorsa Anakart üzerinde bulunan BIOS pilinde sorun olabilir. BIOS pilinin gücü zayıfladığı gibi BIOS pili oksitlenmişte olabilir. Böyle bir sorun ile karşılaşıyorsanız yapmanız gereken ilk şey BIOS pilini değiştirmektir. N11 ve Hepsiburada gibi sitelerde 5 adet pil 20 TL gibi cüzzi bir rakama satılmaktadır. Bu pillerden alarak Anakartınızın BIOS pilini değiştirebilirsiniz. BIOS pilinin en az yılda bir kez değiştirilmesi gerekmektedir.

BIOS Pilinin bitmiş olması, Anakart Tamiri gerektiren bir işlem değildir.

Ses Hataları

Bilgisayara güç verdiğinizde uzun bir bip sesinin ardından görüntü gelmiyorsa sorun RAM belleklerdedir. Birçok kullanıcı görüntü gelmediği için ekran kartını kontrol etse de bip sesinin kaynağı RAM bellektir. RAM bellekleriniz oksitlenmiş olabilir veya temassızlık da yapıyor olabilir. Yine RAM belleğiniz uzun süreli kullanımdan dolayı arızalanmışta olabilir. Anakarta düzensiz akım gittiğinde slotlardan birisi de bozulmuş olabilir. Bu noktada RAM’leri tek bir şekilde çalıştırarak bozuk RAM’in tespitini yapabilirsiniz.

Bilgisayara güç verdiğinizde bir uzun iki kısa bip sesi geliyorsa da sorun ekran kartındadır. Ekran kartı temassızlık yapıyor olabilir veya ekran kartınız tamamen bozulmuşta olabilir. Bu noktada yapmanız gereken, muadil bir ekran kartını anakarta takarak deneme yapmaktır. Çalıştığına emin olduğunuz Ekran Kartınızda görüntü geliyorsa mevcut ekran kartınız bozulmuşta olabilir.

Görüntü Hataları

Bilgisayarınızda görüntü problemi varsa bunun sebebi ekran kartı olabileceği gibi anakartta olabilir. Birçok anakartta iki farklı ekran kartı slotu bulunmaktadır. Eğer ekran kartınızın çalıştığından emin iseniz, ekran kartınızı diğer slota takarak bilgisayara güç vermelisiniz. Bu slotta görüntü almanız durumunda, ilk slotun bozuk olduğunun tespitini yapmış olursunuz.

Diğer yandan, güç kaynağında veya kablolarda da sorun olabilir. Kablolar uzun kullanım sonucunda arızalanmaktadır. Kabloları kontrol ettikten sonra sorun olmadığına emin olduğunuzda yapmanız gereken güç kaynağını kontrol etmektir. Güç kaynağına giren alanı Multimetre cihazı ile ölçümleyebilirsiniz. Bu cihazın ücreti sadece 30-35 TL’dir. Yine multimetre cihazının nasıl kullanıldığı da Youtube üzerindeki videolarda anlatılmaktadır.

Görüntü hataları en çok karşılaşılan sorunların başında gelmekte birlikte Anakart Tamiri gerektiren bir hatadır.

Mavi Ekran Hatası Nedir?
Mavi Ekran Hatası Nedir?

Harddisk Hataları

Diskin çalıştığından eminseniz anakartın slotlarında da bozulma meydana gelmiş olabilir. Yine disk ile anakart arasındaki bağlantıyı sağlayan kabloyu da kontrol etmenizde fayda var. Anakartlarda genellikle birden fazla disk slotu bulunmaktadır. Açılışta disk hatası ile karşılaşıyorsanız ve kablo ile diskinizin çalıştığından eminseniz diski farklı slotta deneyebilirsiniz.

Harddisk hataları genellikle anakart tamiri gerektirmeyen bir durumdur. Diğer yandan, Disk’in takıldığı slotta problem varsa bu noktada Anakart Tamiri işleminin yapılması gerekmektedir.

Donanımsal Hatalar

Anakartlarda meydana gelen hatalar genellikle donanımsal hatalardır. Anakart üzerinde birçok transistör ve mosfet bulunmaktadır. Bu devre elemanları da uzun süreli kullanımda bozulmaktadır. Transistör şişmesi en çok karşılaşılan donanımsal hataların başında gelmektedir. Yine anakart üzerinde bulunan mosfetlerin de görevini yerine getirememesi anakart kaynaklı mavi ekran hatalarının alınmasına sebebiyet verebilmektedir. Bunun tespiti için de multimetre kullanmanız gerekmektedir. Multimetre ile mosfet arıza tespiti ile alakalı Youtube platformunda birçok video bulunmaktadır.

Transistör ve Mosfet gibi anakart bileşenlerinin değiştirilmesi anakart tamiri gerektiren bir işlemdir. Bu noktada dikkatli olunmalıdır aksi takdirde tüm anakart kullanılamaz hale gelebilir.

Bu içeriğimizde Anakart Tamiri konusundan ziyade Anakart Hataları üzerinde durduk. Bunun temel sebebi ise Anakart Tamiri konusunun oldukça profesyonellik gerektiren teknik bir işlem olmasından kaynaklanmasıdır.

Yorum yapın