Alibaba Satış Yapmak – Tüm Detaylar!

Alibaba Satış Yapmak için dünyanın en gözde platformlarının başında gelmektedir. B2B Sitelerinden olan Alibaba, dünyanın birçok farklı noktasından müşteriyi ve alıcıyı bir araya getirdiği için bu platformla muazzam satışlara ulaşabilir, ihracatınızı arttırabilirsiniz. Konuyu çok uzatmadan Alibaba da Satış Yapmak için gerekli olan tüm şartlara geçelim.

Alibaba platformunda satış yapabilmek için mağaza sahibi olmanız gerekli ilk şartların başında gelmektedir. Geçtiğimiz yıllarda mağaza açmak ücretsiz iken artık mağaza açmak için Alibaba platformu ücret talep etmektedir. Alibaba’da satış yapabilmek için;

 • 1800 Dolar ile 3000 Dolar arasında değişen yıllık abonelik ücretlerini ödemelisiniz.
 • Eğer mağaza açmak istemiyorsanız hali hazırda aktif mağazaları olan Alibaba hesapları üzerinden de satış yapabilmektesiniz.

İçeriğimizin devamında yıllık maksimum 400 dolara nasıl satış yapabileceğinizi ve aktif mağazalara nasıl ulaşabileceğinizi sizlere aktaracağız.

Alibaba Satış Yapmak - 2022Pin
Alibaba Satış Yapmak – 2022

Alibaba Nedir?

1999 yılında dünyanın en başarılı girişimcilerinden olan Jack Ma tarafından kurulan Alibaba kurulduğu ilk dönemden bu yana online ticaret modelini kullanan ve bu modelin öncüsü şirketlerin başında gelen bir platformdur. B2B Siteleri içeriğimizde anlattığımız gibi Alibaba daha çok İşletmeden İşletmeye yani ihracat için biçilmiş bir kaftandır.

Platformda an itibariyle 13 milyondan fazla aktif kullanıcı, günlük 400 bine yakın ürün sorgusu yapmaktadır. Alibaba yine dünyadaki 190 farklı ülkede faaliyet göstermesi sebebiyle Alibaba Satış Yapmak için adete biçilmiş bir kaftandır.

Alibabada Satış Yapmak Ücretli mi?

Alibaba Satış Yapmak için üyelik ücretini ödemelisiniz. Üyelik ücreti aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

Premium Üyelik4200 Dolar
Basic Üyelik2400 Dolar

Herhangi bir üyelik ücreti ödemeden platformda mağaza açmanız pek olası değildir. Diğer yandan, Gold Üyelik sahibi olduğunuzda ürünlerinizin ve mağazanızın görünürlüğü 10 kata kadar da artmaktadır.

Gold Üyeliğin Sağladığı Avantajlar;

 • Ürünlere fotoğraf ekleme,
 • Gelişmiş istatistik seçenekleri,
 • 7/24 müşteri hizmetlerine ulaşabilme,
 • Alıcılarla kolay bir şekilde iletişime geçebilme,
 • Mağazada yer alan ürünlerinizin vitrinlerine daha fazla ürün ekleyebilme,
 • Ürünlerin görüntü sayısını arttırma bu avantajların sadece birkaçıdır.

Alibaba’da Nasıl Ürün Satılır?

Alibaba Satış Yapmak için mağaza sahibi olmanız gerektiğini aktarmıştık. Ürünlerinizi kolay bir şekilde binlerce satıcıya ulaştırabilmeniz için öncelikle hesap açmalısınız. Alibaba web sitesine girdikten sonra üst kısımda yer alan “Ücretsiz Katıl” butonuna tıklamanız yeterlidir. Kayıt aşaması bittikten sonra mağaza açabilmeniz için;

 • İmza Sirküleri,
 • Vergi Levhası,
 • Ticari faaliyet belgesi,
 • Ticari sicil gazetesi gibi evraklar sizden talep edilmektedir.

Alibaba da Vergi Var Mı?

Alibaba’da satış yaparken ödemeniz gereken komisyon oranı bulunmaktadır. Bu her işlem için %2 ila %5 arasında değişmektedir. Bu komisyon oranı iken platformda satışını yaptığınız her ürün içinde fatura kesmeniz yani vergi ödemeniz zorunludur. Alibaba vergi oranı konusunda Türkiye Cumhuriyeti vergi sistemine tabi olmaktadır.

İhracat Yapmak İstiyorum içeriğimizden de ihracat yapmak için gerekli olan şartları öğrenebilirsiniz.

Alibaba Ortak Hesap – Mağaza Sistemi

İçeriğimizin başında çok düşük ödemelerle Alibaba Satış Yapmak için taktiklerimizi size aktaracağımızı anlatmıştık. Dolar kurunun yükselmesi ve işletmelerin henüz satış yapmadan Alibaba platformuna yüksek işlem ücretlerini ödemek istememesi sebebiyle bir platform ortak hesap sistemi oluşturmuştur.

Bu kapsamda mağaza sizin adınıza açılır, hesabın belgeleri ve ödemeleri yine bir platform aracılığıyla size yapılmaktadır. Bu kapsamda firma başına 250 dolar ile 390 dolar arasında değişen bir ödeme düşmektedir. Gerekli olan belgeler – yeterlilikler arasında ise;

 • Ürün Görselleri,
 • Satılacak olan ürünlerin fiyatları,
 • Kısa bir firma tanıtım metni,
 • WhatsApp üzerinden satış yapabilmek için İngilizce bilen bir personel yeterlidir.

Kaynak: https://ihracatyolu.com/alibaba-da-satis-yapmak/ İlgili bağlantıdan konunun detaylarına rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Alibaba Satış Yapmak ile ilgili kafanıza takılan soruları bizlere yorum olarak da iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1