1 Doların En Değerli Olduğu Ülke – 2022

CSA Digital

1 Doların en değerli olduğu ülke ve ülkeler konusu birçok kişi tarafından merak edilen bir konudur. Bu içeriğimizde 1 doların en değerli olduğu ülkeleri ve sebeplerini sizler için listeledik.

1 Doların En Değerli Olduğu Ülkeler

1 Doların en değerli olduğu ülkeler listemizin en alt sırasında yer alan ülkelerin para birimleri dolar karşısında en değersiz olan para birimleridir. Listemiz 10.12.2022 tarihi itibariyle mevcut kur üzerinden düzenlenmiştir. Listenin en altındaki ülkeler hali hazırda ABD ile savaşmış veya ABD’den ciddi bir şekilde ambargo baskısı altındaki ülkelerdir.

1 Doların En Değerli Olduğu ÜlkelerPin
1 Doların En Değerli Olduğu Ülkeler

1- Kamboçya Rieli

Güneydoğu Asya ülkesi olan Kamboçya’nın resmi para birimi Kamboçya Rieli dolar karşısında değersiz bir para birimi. Yazının yayınlandığı an itibariyle 1 Dolar yaklaşık olarak 4058 Kamboçya Rieline tekabül ediyor.

Kamboçya yıllarca Fransa tarafından sömürülen bir ülke olmakla birlikte ikinci dünya savaşında da Japonya tarafından işgal edilmiştir.

2- Paraguay Guaranisi

Güney Amerika ülkelerinden olan Paraguay’ın para birimi de Amerikan dolarının karşısında oldukça değersiz. 1 Dolar yaklaşık olarak 7055 Paraguay Guaranisi yapıyor.

Paraguay’ın para birimi değersiz olsa da Paraguay Asgari Ücreti yaklaşık olarak 340 ABD dolarıdır.

YouTube video

3- Gine Cumhuriyeti Frangı

Afrika ülkelerinden olan Gine’nin resmi para birimi Gine Frangı, Dolar’ın karşısında ezilen para birimleri arasında. 9036 Gine Frangı sadece 1 Dolar ediyor.

Gine’de yıllarca Fransız sömürgesi altında kalmış bir ülkedir.

4- Laos Kipi

Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin resmi para birimi olan Laos Kipi’de değersiz para birimleri arasında. 1 Dolar yaklaşık olarak 11298 Laos Kipi’ne tekabül ediyor.

Komünist yönetimin benimsendiği Laos’da eski bir Fransız sömürgesidir. Ülkede yıllarca süren iş savaşlar olmuştur. İşlenen toprağı mevcut toprağının sadece %4’üne tekabül etmektedir.

1 Doların En Değerli Olduğu Ülke - 2022Pin
1 Doların En Değerli Olduğu Ülke – 2022

5- Vietnam Dongu

ABD’nin yıllarca savaştığı Vietnam’ın para birimi Dongu’da Dolar’ın karşısında değersiz bir para birimi. 22650 Vietnam Dongu sadece 1 Dolar’a karşılık geliyor.

Vietnam’da ABD tarafından işgal edilmeye çalışılan bir ülkedir. Savaşın yıkımları hala daha devam etmektedir.

6- İran Dinarı

ABD’nin düşmanları arasında olan İran’ın resmi para birimi Dinar’da Dolar karşısında değersiz bir para birimi. 42.275 Riyal yaklaşık olarak 1 Dolar’a tekabül ediyor.

Komşumuz İran’da yıllardır ABD tarafından ağır bir şekilde ambargo altındadır. İsrail ile de arası kötü olan İran geçmiş yıllarda Irak ile de savaşmıştır.

7- Venezuela Bolivarı

ABD’nin ambargo uyguladığı ülkeler arasında olan Venezuela’nın para birimi olan Bolivar, ABD Doları karşısında oldukça değersiz. 456.887 Bolivar 1 ABD dolarına karşılık geliyor.

Bolivar’dan altı sıfır atıldığı için 4,57 Bolivar 1 dolara tekabül ediyor. Yakın zamanda altı sıfır atıldığı için ve ülke yeni yeni hiperenflasyondan çıktığı için listede Venezuela kendisine yer buldu.

Dikkat ederseniz ABD’nin savaştığı veya ambargo uyguladığı ülkeler mevcut listesinin en kötü konumunda yer alıyor.

“1 Doların En Değerli Olduğu Ülke – 2022” üzerine 5 yorum

 1. bu yazıyı ne zaman yazdın bilmiyorum ama iran da 1 riyali 0,000024 ABD Doları nasıl bu listede anlamadım
  1 Venezuela Bolivarı eşittir
  0,23 ABD Doları
  1 Vietnam Dongu eşittir
  0,000044 ABD Doları
  1 Laos Kipi eşittir
  0,000085 ABD Doları
  1 Gine Frangı eşittir
  0,00011 ABD Doları

  Cevapla
Yorum yapın

1